Značilnosti odgovornega ravnanja z raziskovalnimi podatki
V Evropskem raziskovalnem prostoru (ERA) se že vrsto let vse bolj intenzivno pojavljajo politike in zahteve po odprtem dostopu do raziskovalnih podatkov. V programih Obzorje Evropa in ERC se kot obvezna praksa odprte znanosti pojavlja zahteva po odgovornem ravnanju z raziskovalnimi podatki (Responsible research data management, RRDM). V prispevku bodo predstavljene temeljne značilnosti odgovornega ravnanja z raziskovalnimi podatki, ki so:
- vnaprejšnje načrtovanje ravnanja s podatki,
- ravnanje s podatki po načelih FAIR,
- ustvarjanje obogatenih metapodatkov,
- izbira in uporaba zaupanja vrednih repozitorijev,
- uporaba ustreznih licenc in zagotavljanje odprtega dostopa,
- trajna hramba,
- deljenje drugih rezultatov raziskav, ki so potrebni za ponovitev raziskave oz. za ponovno uporabo podatkov v drugih raziskavah.
V Sloveniji je bil konec leta 2021 sprejet Zakon o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki predpisuje tudi ravnanje z raziskovalnimi podatki po načelih odprte znanosti. V pripravi so izvedbeni podzakonski akti, ki bodo natančneje opredelili izvajanje zakona. Ker je Slovenija članica ERA, bodo podzakonski akti morali biti v največji meri usklajeni s politikami ERA.
V prispevku želimo opozoriti tudi na nujno vzpostavitev potrebnih nacionalnih infrastruktur za odgovorno ravnanje z raziskovalnimi podatki, kot so:
- delovanje zaupanja vrednih podatkovnih repozitorijev,
- programska in strojna oprema za trajno hrambo,
- vzpostavitev sistema mreže podatkovnih skrbnikov za podporo pri ravnanju s podatki.
V veliki meri lahko ima povezovalno vlogo pri vzpostavitvi tovrstnih infrastruktur tudi nastajajoča skupnost odprte znanosti, v katero bodo vključeni različni deležniki odprte znanosti v Sloveniji.